Decydując się na zakup gitary elektrycznej i pierwszego wzmacniacza bardzo często marzymy o tym, aby uzyskać brzmienie zbliżone do tego, jakie posiada jeden z naszych ulubionych gitarzystów. Na początku jest to dość trudne do osiągnięcia, ponieważ budżet początkującego muzyka zwykle nie jest zbyt duży, a rodzajów efektów gitarowych jest sporo. Oto kilka z nich, które warto wybierać na początku swojej muzycznej przygody.

  1. Delay – dzięki niemu można uzyskać efekt echa, co nadaje muzyce przestrzeni i głębi. Świetnie sprawdza się on w gitarowych solówkach i do tworzenia charakterystycznych riffów.
  2. Reverb – to efekt, który dodaje brzmieniu dodatkową głębię i przestrzeń. Za jego pomocą można delikatnie wypełnić brzmienie lub stworzyć bardzo wyrazisty pogłos nadający się nawet do grania ambientu. Jednym z najpopularniejszych pogłosów jest bez wątpienia TC Electronic Hall of Fame Mini.
  3. Wah-wah – to efekt, który sprawia, że gitara charakteryzuje się specyficznym, „kwaczącym” brzmieniem, przez co nazywany jest potocznie kaczką. To świetny efekt do solówek i rockowych riffów.
  4. Multiefekt –Jeżeli zależy nam na tym, aby uzyskać dostęp do wielu brzmień, doskonałym wyborem będzie multiefekt, który zwłaszcza na początku pozwoli zaoszczędzić sporo pieniędzy.

Warto eksperymentować z różnymi efektami, ale pamiętajmy, że zbyt duża liczba efektów może wprowadzić chaos do brzmienia. W ten sposób można uzyskać interesujące i ekspresyjne brzmienie gitary, które może imitować brzmienie znanego muzyka, lub zachwycać swoją unikalnością. Jeżeli zależy nam na wysokiej jakości brzmienia, wybierajmy sprzęt producentów takich jak TC Electronic, Electro Harmonix, Boss czy Fender.