Reverb i delay to jedne z najpopularniejszych efektów gitarowych, które pozwalają na dodanie przestrzeni i głębi do brzmienia gitary. Na początku może się wydawać, że są one do siebie bardzo podobne, ale w rzeczywistości bardzo wiele je od siebie różni.

  1. Reverb – zwany również pogłosem, to efekt, który symuluje naturalną przestrzeń, w której nagrywany jest dźwięk. Dzięki reverbowi gitara nabiera bardziej zdecydowanie pełniejszego brzmienia. Pogłos dodaje do dźwięku naturalne echo, jakie słyszymy w pomieszczeniach, takich jak sale koncertowe czy studia nagraniowe. Można go stosować na różne sposoby – od subtelnych ustawień, które dodają do gitary trochę pogłosu, aż do tworzenia bardzo wyrazistych ścian dźwięku.
  2. Delay – to efekt, który tworzy echo, czyli opóźnia sygnał dźwiękowy i odtwarza go ponownie po pewnym czasie. Dzięki temu efektowi można uzyskać charakterystyczne powtórzenia dźwięku. Delay można ustawić w taki sposób, aby powtórek było niewiele i by trwały krótko, dzięki czemu można uzyskać efekt slapback. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby odległość pomiędzy powtórkami była większa, co pozwoli na eksperymentowanie z dźwiękiem. Chętnie wybieranym przedstawicielem tej grupy jest Nux Analog Delay.

Niektóre efekty posiadają w sobie zarówno pogłos, jak i delay. Jeśli jednak dopiero rozpoczynamy przygodę z grą na gitarze i zależy nam na tym, aby instrument cechował się przyjemnym, pełnym brzmieniem, lepszym wyborem na start będzie delay. Osoby, którym zależy na wysokiej jakości powinny stawiać na sprawdzonych producentów, takich jak Boss, Electro Harmonix, Nux czy Fender.