Przester jest niewątpliwie najlepiej rozpoznawalnym efektem gitarowym. Usłyszymy go przede wszystkim w muzyce rockowej i metalu, ponieważ to on wpływa na ostre, agresywne brzmienie gitary. Należy jednak wiedzieć, że istnieją trzy rodzaje przesterów, które różnią się od siebie i są chętnie wybierane do grania różnych gatunków muzycznych.

  1. Overdrive – przypomina brzmienie wzmacniacza lampowego, który samoistnie przesterowuje się przy głośnym graniu. Daje to charakterystyczne, ciepłe i zgrzytliwe brzmienie, które jest idealne do grania rocka czy ostrzejszego bluesa. Overdrive jest chętnie wykorzystywany także jako booster, który delikatnie wzmacnia i uwydatnia czyste brzmienie gitary elektrycznej.
  2. Distortion – ten efekt charakteryzuje się zdecydowanie bardziej agresywnym, ostrym i często jaśniejszym brzmieniem niż overdrive. Chętnie wybierany jest w muzyce rockowej i metalu. Jednym z najpopularniejszych przedstawicieli tej grupy efektów jest Pro Co Lil Rat.
  3. Fuzz – trudno pomylić ten efekt z jakimkolwiek innym, ponieważ zapewnia on bardzo siarczyste, ostre brzmienie. Bardzo często usłyszymy go w muzyce zespołu White Stripes, a jednym z najlepszych przykładów jest intro do utworu Dead Leaves and the Dirty Ground.

Przester jest niemal zawsze pierwszym efektem, z jakim spotykają się początkujący gitarzyści, bowiem wbudowany jest on w większość wzmacniaczy. Jeśli zależy nam na tym, aby wzbogacić brzmienie gitary o jeszcze lepiej brzmiący distortion czy overdrive, warto wybierać efekty producentów takich jak Boss, Fender czy Electro harmonix.